درباره

رویداد سراسری تولید مسئولانه
و بهره‌وری

«رویداد تولید مسئولانه و بهره‌وری» در تلاش است تا با معرفی و برجسته‌سازی اقدامات و رفتارهای پایدار و مسئولانه بنگاه‌های اقتصادی  در فرآیند تولید و چرخه عمرمحصولات و خدمات، ضمن تلاش برای تقویت زمینه‌های تولید و خدمات پایدر و بهره‌ورانه با ارائه خدمات مشاوره‌ای و آموزشی، به عنوان تسهیل‌گر در مسیر توانمندسازی بنگاه‌های اقتصادی و سازمان‌ها ایفای نقش کند و با نهادینه‌سازی رفتارهای مسئولانه در سازمان‌ها محرکی برای سوق دادن جامعه و فضای صنعت و اقتصاد به سمت توسعه پایدار باشد. این رویداد خواهد کوشید تا با الگوسازی شایسته از اقدامات مسئولانه سازمان‌ها در حوزه تولید و پوشش رسانه‌ای اثربخش آن  ، توجه افکار عمومی و فعالان اقتصادی را به اثربخشی اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی فعالیت کسب‌وکارهای ایرانی جلب نماید.

 

راهی که اگرچه طولانی به نظر می‌رسد، اما با هم‌افزایی و تجمیع ظرفیت‌های نهادهای تأثیرگذار و کارشناسان و اهتمام در این زمینه بدون شک هدفی ارزشمند و دست‌یافتنی خواهد بود، فرآیندی که تحقق آن تأمین مجموعه‌ای از منافع کوتاه‌مدت و بلندمدت را در پی دارد. «رویداد ملی تولید مسئولانه و بهره‌وری» در تلاش است تا یادآور شود که دستیابی به بیشترین میزان بهره‌وری اقتصادی و جامعه‌ای پایدار بدون همراهی بنگاه‌های اقتصادی ممکن نبوده و تنها زمانی حاصل می‌شود که محیطی سالم، همراه با کارکنانی راضی، جامعه‌ای همراه و اقتصادی پایدار داشته باشیم.

 

 

رابطه بین بهره‌وری، تولید مسئولانه و جامعه‌

ترویج اندیشگان توسعه پایدار در سال 2015 گامی بزرگ برای مسیریابی در هزارتوی توسعه بود و در حال حاضر با ترویج مفاهیم وابسته به آن می‌دانیم که تولید ابعادی بزرگتر از پنداره‌های پیشین ما داشته و بعد اقتصادی تولید در ابعاد اجتماعی و زیست محیطی آن تنیده شده است.

تولید مسئولانه یکی از اهداف 17گانه سازمان ملل متحد در برنامه توسعه پایدار جهانی است. این اصل تحت عنوان «تولید و مصرف مسئولانه» به مواردی مانند تولید کالاها و خدمات با رعایت اصول حفاظت از محیط‌زیست، بهره‌وری در مصرف منابع، تضمین ایمنی کارگران، رعایت حقوق اجتماعی و اقتصادی کارکنان، بهبود کیفیت محصولات و افزایش رقابت‌پذیری پرداخته است.

 

ایده‌ها و محصولات از لحظه شکل‌گیری تا پایان چرخه عمر اثرات متعددی بر دنیای پیرامون خود می‌گذارند. خلق محصول از زمان استخراج تا تهیه و حمل مواد اولیه یا در مرحله تبدیل در کارخانه‌ها و حتی در مرحله مصرف و دورریز توسط مصرف‌کنندگان آثار گوناگونی را بر اقتصاد، جامعه و محیط‌زیست جوامع دارند. هر مرحله از چرخه تولید و مصرف چالش‌ها و اثرات مثبت و منفی متعددی از  منظر اجتماعی، زیست‌محیطی و اقتصادی دارد و اینجاست که مسئله «پایداری» اهمیت می‌یابد. نکته‌ای که این چالش‌ها را برای کسب‌وکارها و در نگاهی کلان‌تر جوامع به تهدید و یا فرصت بدل می‌‌کند؛ میزان مسئولیت‌پذیری بنگاه‌های اقتصادی در هر یک از مراحل چرخه عمر محصول یا خدمت از طراحی تا مصرف است.

یک بنگاه اقتصادی پایدار و مسئولیت‌پذیر می‌کوشد تا با درک و شناسایی ظرافت‌ها و فرصت‌های هر یک از مراحل مختلف چرخه عمر یک کالا یا محصول، برنامه‌ریزی هوشمندانه و اقدامات عملی برای حل چالش‌های احتمالی و تبدیل آن‌ها به مزیت‌های ملموس اجتماعی، زیست‌محیطی و اقتصادی  انجام دهد. این امر بنگاه تولیدی را از نهادی صرفاً اقتصادی  به شهروند-بنگاه مسئول تبدیل و همه ارکان جامعه را در سود بنگاه اقتصادی شریک می‌کند.

 

چشم انداز رویداد

ایفای نقشی موثر در مسیر توسعه پایدار ایران

اهداف اختصاصی رویداد

1

ارتقای سطح مسئولیت‌پذیری عمومی در مسیر توسعه پایدار ایران

2

توسعه فعالیت‌های مسئولیت‌پذیرانه سازمان‌ها، بنگاه‌های اقتصادی و تشکل‌های مردم نهاد در قبال جامعه

3

کمک به افزایش بهره‌وری سازمانی به وسیله تبیین و آموزش رفتار‌های مسئولانه در فرآیند تولید

4

همراه‌سازی نهاد‌های کشوری در راستای تسهیل و هموارسازی راه توسعه مسئولانه و پایدار

اهداف کاربردی رویداد

1

افزایش دانش سازمانی در مسیر توانمند‌سازی صنایع برای خلق ارزش‌های اجتماعی به مفهوم واقعی آن

2

توسعه ارتباط بین سازمانی با هدف تامین منابع و پشتیبانی علمی در مسیر ارائه تولیدات و خدمات مسئولانه

3

افزایش دانش عمومی در حوزه پایداری و بهبود تعامل جامعه با بنگاه‌های اقتصادی مسئولیت‌پذیر

4

الهام‌بخشی و ایجاد انگیزه در بین بنگاه‌های اقتصادی در مسیر توسعه عملکرد پایدار و مسئولانه

روزها
ساعت‌
دقیقه
ثانیه

پیوندها

انجمن بهره‌وری ایران

وزارت صنعت، معدن و تجارت 

سازمان ملی بهره‌وری

سازمان مدیریت صنعتی 

اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی

صفحات پرکاربرد

درباره رویداد

ارکان رویداد

فرآیند ارزیابی 

برنامه‎‌های رویداد 

کمیته علمی رویداد

صفحات اجتماعی

آدرس دبیرخانه

تهران، اکباتان، کوی بیمه،خیابان شهیدآزمون‌نیا، کوچه بیست و چهارم، پلاک3 واحد 3

تلفن تماس

رایانامه

info@tbevent.ir

تمامی حقوق مادی و معنوی نزد "رویداد سراسری تولید مسئولانه" محفوظ می‌باشد